Δελτίο Τύπου – Πανελλήνιος Αγώνας 100 & 50 Km στην Ψάθα

12 Δεκεμβρίου, 2021

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ-  ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΨΑΘΑ 50χλμ 100χλμ 120χλμ

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη ο 17ος Πανελλήνιος Αγώνας στην Ψάθα αποστάσεων 5Ο χλμ 100χλμ, 120χλμ. Για πρώτη φορά ο αγώνας διεξήχθη σε κυκλική διαδρομή αποστάσεως 3340μ και παρά της δυσοίωνες καιρικές προβλέψεις ο ΑΠΟΛΛΩΝ, έκανε και πάλι το θαύμα του για μια ακόμη χρονιά, καθώς έκανε μια σχετικά καλή ημέρα για να τρέξουν οι δρομείς Υπεραποστάσεων που τίμησαν με την παρουσία τους, τον τίμιο ιδρώτα τους και τα άπειρα χαμογελά τους , αυτήν την διοργάνωση -θεσμό που συγκεντρώνει κάθε χρόνο αυτές τις ημέρες τα βλέμματα όλων, σε αυτή την ωραίας ομορφιάς αισθητική διαδρομή…. Στον φετινό αγώνα  για τον ΑΠΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ είχε ιδιαίτερη σημασία , αφού αυτός συμπληρώνει φέτος 24 χρόνια δημιουργικής και πρωτοπόρας παρουσίας στα δρομικά γεγονότα της Πατρίδας μας, Τώρα στον αγώνα πήραν εκκίνηση τελικά  109 δρομείς, και στις 3 αποστάσεις. Ο ΑΓΩΝΑΣ κύλησε χωρίς κανένα πρόβλημα για όλους τους συμμετέχοντες δρομείς και δεν χρειάσθηκε καμμιά παρατήρηση η ιατρική βοήθεια κανένας από τους δρομείς. Στον αγώνα των 50χλμ νικητής ήταν ο Γκουτζουρέλας Νικόλαος  με  3.46.32 με δεύτερο τον Νιάκα Ευάγγελο με 3,48,51 τρίτος ο Ζαρίφης Ευστράτιος 4,06,82 στις γυναίκες είχαμε πρώτη την Μπούτση Νεκταρία 4,10,41 δεύτερη η Τερζή Άντζελα 4,16,45 τρίτη η Τσαπίρη Ραφαέλλα  με 4,39,05  στα 100χλμ πρώτο νικητή είχαμε  τον  Γεωργουδάκη Σωτήρη με 10,05,55 δεύτερο τον Κόντη Νίκο 10,10,34 και τρίτο τον Ανδριάνη Βασίλειο με 10,43,15 ενώ στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Suchocka Dorota με 12,11,51 Τώρα στα  120 χλμ νικητή είχαμε τον Σαντή Νικόλαο με  9,26,57 δεύτερο τον Νικητόπουλο Παναγιώτη με ίδια άφιξη και τρίτο τον Χρόνη Μιλτιάδη με 10,27,38 , οι επιδόσεις ειδικά των δυο πρώτων ήταν εντυπωσιακές και μπράβο και στον προπονητή τους που ανήκουν και οι 3 νικητές  τον κ. Αναγνώστου.  Αξίζει να σημειώσουμε εδώ ότι πρόκριση για την επιλογή στον Σπάρταθλο πήραν άλλοι 5 δρομείς των 120χλμ. Στον αγώνα ήταν και ο κ, Παπαδημητρίου Κώστας και ο κ.Μίχας Αθανάσιος μέλη της διοίκησης του διεθνούς συνδέσμου ΣΠΑΡΤΑΘΛΟ και η κριτής κ. Κατερίνα.  Ο ΑΠΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΥΤ ΑΤΤΙΚΗΣ αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει την DOLE AE την εταιρεία  RAILWIND NUTRITION την διεύθυνση και το προσωπικό του PARADISE GLUB στην παραλία Ψάθας τους διασώστες , τον γιατρό  και την διάθεση του Ασθενοφόρου την αστυνομία Μεγάρων και Ελευσίνας , τον Πατάκα Θερινό για τα κέικ ,τους εθελοντές του αγώνα μας ,τους υπεύθυνους για την τροφοδοσία των αθλητών καθώς και όλους όσους φρόντισαν για τις παροχές των αθλητών μας . Καλή αντάμωση λοιπόν στον επόμενο Πανελλήνιο αγώνα του χρόνου .  ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΣ ΥΓΙΕΙΣ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ …ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΟΥ ΑΠΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΥΤ ΑΤΤΙΚΗΣ.